Zioła na anemię I obniżoną aktywność.
Przyczyny anemii
Jednym z częstych schorzeń, które nie zawsze udaje się szybko zdiagnozować ze względu na niewielką ilość objawów jest anemia. Duża część społeczeństwa boryka się z tym problemem, który objawiać się może zmęczeniem nie biorąc pod uwagę przyczyn zdrowotnych swojego stanu. Niedokrwistość to zaburzenie, które wywołane może być przez wiele czynników – niedobór żelaza w diecie, przewlekłe krwawienia z przewodu pokarmowego, choroby nowotworowe lub przewlekłe stany zapalne. Ze względy na przyczyny niedokrwistości bardzo ważne jest szybkie jej zdiagnozowanie oraz znalezienie mechanizmu, w którym powstała.
Objawy niedokrwistości
Objawy anemii są dość nietypowe. Mogą objawiać się one zmęczeniem, zawrotami głowy lub omdleniami. Może pojawić się również zmiana kolory skóry, a także problemy z włosami lub paznokciami. Są to zatem objawy, na które wielu z nas nie zwraca uwagi, a ich mechanizm przypisuje stresowi lub nadmiernej ilości pracy. Bardzo często obecność anemii stwierdzana jest w trakcie wykonywania rutynowych badań – dokładniej morfologii. Wystarczy to jedno badanie, aby móc ocenić poziom hemoglobiny, a także na podstawie wielkości czerwonych krwinek ocenić prawdopodobną przyczynę niedokrwistości.
Leczenie niedokrwistości
Jeśli chodzi o sam proces leczenia anemii to wybór leków zależny jest od przyczyny zmniejszenia poziomu hemoglobiny we krwi. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, dlatego właśnie suplementacja żelaza jest główną metodą leczenia tego stanu. W przypadku anemii związanej z utratą krwi najważniejsze jest znalezienie źródła krwawienia oraz wdrożenie leczenia mającego na celu zatrzymanie go. Oczywiście w przypadku niedokrwistości ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety zawierającej duże ilości żelaza – przykładem tego może być wątróbka.
Domowe metody leczenia anemii – jak odzyskać zdrowie
Oprócz stosowania leków przepisanych przez lekarza wiele osób decyduje się na wykorzystanie dodatkowych, naturalnych metod leczenia anemii. Przykładem tego są zioła na anemię, które mogą naprawdę pomóc nam w walce z tym problemem. Główną zaletą stosowania ziół jest poprawa wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, ale również wpływ na zwiększenie poziomu hemoglobiny. Jednym z najchętniej wybieranym produktem jest olej z czarnuszki, pacjenci jednak sięgają również po napary z pokrzywy i mięty, kozieradkę, kminek, szczaw oraz ziele anyżu. Ciekawe właściwości wykazuje również lucerna, która zarówno wpływa pozytywnie na poziom hemoglobiny we krwi, ale również oczyszcza ją. W przypadku osób z osłabionym organizmem warto także sięgnąć po pyłek pszczeli, które pozwoli na wzmocnienie naszego ciała.
Racjonalne podejście do choroby
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć, iż w leczeniu niedokrwistości bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Stosowanie ziół może mieć charakter wspomagający, jednak nie może stać się ono naszym głównym schematem leczenia. Tylko racjonalne podejście do choroby może przynieść oczekiwane efekty.