Kurkuma. Jakie są jej właściwości lecznicze? Na co należy uważać?
Wspomniana kurkuma, najczęściej występująca pod postacią przyprawy, znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. Pomaga na problemy trawienne, stany zapalne i inne schorzenia. Przyjrzymy się bliżej kurkumie, jej zdrowotnym właściwościom oraz możliwym działaniom ubocznym. Pozyskiwana jest ona z ostryżu – dalekowschodniej rośliny, której kłącza są stosowane w ziołolecznictwie. Kurkuma składa się z kurkuminy i kurkuminoidów, które nadają przyprawie charakterystyczną żółtą barwę. Warto również dodać, że wchodzi ona w skład popularnej przyprawy curry, samej sobie stanowiącą mieszaninę różnych przypraw.
Zastosowanie w medycynie
Ogólnie rzecz biorąc, uznaje się, że kurkuma ma w sobie właściwości ułatwiające trawienie, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Najlepiej sprawdza się w przypadku w zapobieganiu dyskomfortom trawiennym. Jest ona bardzo często stosowana jako środek ułatwiający trawienie. Składnik ostryżu stymuluje wątrobę do wydzielania większych ilości kwasów żółciowych, które w efekcie przyczyniają się do lepszego przyswajania tłuszczy w diecie poprzez wiązanie się z nimi. Badania laboratoryjne dowiodły pewne właściwości przeciwzapalne. Zauważono, że substancja pozyskiwana z ostryżu wiąże się z enzymami biorącymi udział w procesach zapalnych organizmu i blokuje. Dowiedziono również jej korzystny wpływ na przebieg i występowanie zaostrzeń w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Należy zaznaczyć, że badanie te były wykonane jak dotąd na niewielką skalę. Substancji roślinnej przypisuje się także korzystny wpływ na chorobę Alzheimera. Warunki laboratoryjne ukazały, iż kurkuma zapobiega odkładaniu się określonych kompleksów białkowych w mózgu, które są odpowiedzialne za rozwój tej choroby.
Zastosowanie w kosmetyce – informacje
Substancja z ostryżu była już od stuleci stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej. Jej właściwości wykorzystywano do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Pomaga usunąć plamy pigmentacyjne, dzięki czemu skóra zyskuje nowy blask. Kurkuma działa antybakteryjnie, usuwając zarazki i bakterie na skórze. Dobrze sprawdza się w walce z trądzikiem oraz zanieczyszczoną skórą, ogranicza wydzielanie sebum. Ma także właściwości antyoksydacyjne, które wykorzystywane są przeciwko starzeniu się skóry i usuwaniu zmarszczek.
Dlaczego substancję podaje się najczęściej w formie preparatu?
Kurkumina słabo rozpuszcza się w wodzie, ponadto spore jej ilości są wydalane przez wątrobę. W związku z tym zaleca się suplementację z tych źródeł ze specjalnych preparatów. Zawartość kurkuminy np. w herbacie może być niewystarczająca, by w pełni czerpać z jej dobrodziejstw.
Uwagi szczególne
Zwiększone dawki kurkumy mogą w przypadku niektórych osób skutkować bólem brzucha, suchością w ustach, reakcjami alergicznymi bądź gazami. Osoby cierpiące na choroby wątroby lub kamicę żółciową powinny wstrzymać się ze spożywaniem substancji. Kurkuma może wchodzić w interakcję z innymi lekami przeciwnowotworowymi, tak więc przed zażyciem kurkuminy w postaci np. tabletek zaleca się konsultację z farmaceutą.