Jak ważna jest odpowiednia ściółka?
Koń jak człowiek
Każde zwierzę, podobnie jak człowiek potrzebuje odrobiny luksusu. Rzecz jasna wymagania zwierząt i ludzi nieco się różnią, ale aby dobrze czuć się w swoim domu, musi by w nim wygodnie. Człowiek sam może urządzić sobie mieszkanie w sposób, jaki mu się podoba. Koń niestety nie. Dlatego jedyne na co może on liczyć to troska hodowcy o zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowania.
Powiedzenie mówi że „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. To samo dotyczy również konia. Wyspany koń, odpoczywający w wygodnych warunkach, to zdrowy koń i bardziej chętny do współpracy. Z racji że koń nie może wyrazić własnego zdania, to do hodowcy należy wybór jaka ściółka dla koni będzie najlepsza.
Szeroki wybór
Na rynku pojawia się co raz więcej wszelkiego rodzaju wyściółek, a ich producenci prześcigają się w wychwalaniu ich zalet oraz dobroczynnych właściwości. Jedne są wygodne ale posiadają alergeny, inne niekorzystnie wpływają na kopyta ale są smaczne, jeszcze inne posiadają w sobie mnóstwo pyłów lecz korzystanie z nich zdecydowanie ułatwia prace porządkowe.
Każdy hodowca zapewne w którymś momencie stanie przed dylematem, który rodzaj ściółki dla koni wybrać. Wybór właściwej zależy od kilku czynników. Na pewni jednym z nich i chyba najważniejszym jest cena. To ona w większości przypadków stanowi podstawę wyboru rodzaju ściółki. Innym czynnikiem może być także wrażliwość konia, jego predyspozycje alergiczne czy przebyte operacje. W innym przypadku decydować będzie dostępność w danej chwili konkretnej ściółki. Jak więc widać, decyzja o odpowiedniej ściółce wcale nie musi być tak łatwa jak może się wydawać.
Wady i zalety poszczególnych ściółek
Spośród najczęściej stosowanych ściółek dla koni wymienić można na pewno słomę, trociny, torf, pellet, matę gumową oraz len. Próbując wyliczyć wady i zalety oraz predyspozycje konia, można dojść do wniosku która ściółka okaże się dla danego hodowcy najlepsza.
Słoma jest miękka, łatwo dostępna, niedroga oraz można wykorzystać ją jako nawóz. Ale zawiera w sobie mnóstwo pyłów, kurzu i alergenów, co może stanowić nie lada problem w przypadku koni z alergiami. Trociny, podobnie jak słoma zawierają w swoim składzie kurz, ale są świetnie i łatwo wymienialne oraz mogą również służyć za nawóz. Torf może poniekąd stanowić dla konia uzupełnienie diety oraz długo utrzymywać ciepło, tyle że w okresie zimowym jest chłodny i może mocno wyziębić konia. Jest też wilgotny oraz trudno oddzielić go od końskich odchodów w momencie jego wymiany. Pellet, dzięki właściwościom dużej absorpcji, doskonale wchłania wilgoć oraz pochłania nieprzyjemne zapachy. Co prawda nie pyli się, gdyż jest pozbawiony wszelkiego rodzaju kurzów i pyłów, tyle że jest stosunkowo drogi w porównaniu do słomy czy nawet trocin. Mata gumowa jest idealnym rozwiązaniem w momencie porządkowania boksu ale niezbędne w przypadku jej stosowani odpływów, gdyż ona sama nie jest chłonna a koński mocz odprowadzić jakoś trzeba. Jest miękka ale droga. Len natomiast dobrze absorbuje wilgoć, jest łatwy w magazynowaniu, nie pyli się i nie przykleja do sierści, ale podobnie jak mata gumowa, nie należy do najtańszych.
To hodowca sam decyduje jaki rodzaj ściółki dla koni zastosuje. Znając parametry wszystkich jej rodzajów łatwiej jest podjąć mu decyzję.
Kategoria: karma dla zwierząt