Dziesięć wskazówek na bezproblemowe wakacje.

Wakacje powinny być relaksującym i odmładzającym doświadczeniem. Ale niespodzianki, szczególnie związane z finansami, mogą popsuć całą zabawę. Lista kontrolna dotycząca wakacji może pomóc Ci zaplanować z wyprzedzeniem i zmniejszyć stres. Oto 10 wskazówek, od czego warto zacząć.

Zapłać rachunki i zatrzymaj pocztę przed wyjazdem

Kiedy twoje stopy zanurzone są w piasku, ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest to, czy zapłaciłeś rachunek za prąd. Zamiast się zastanawiać, zapłać te rachunki z góry. Jeśli masz skonfigurowaną bankowość internetową, możesz zorganizować automatyczne wysyłanie płatności podczas Twojej nieobecności. Możesz również rozważyć zapisanie się na fakturowanie elektroniczne, aby po powrocie mniej papieru czekało na Ciebie. Mówiąc o papierze, skontaktuj się z pocztą w sprawie przechowywania poczty. Oprócz zachowania czystości skrzynki pocztowej, pomaga to zachować poufność poufnych informacji w poczcie, takich jak wyciągi bankowe i karty kredytowe.

Chroń swoje konta podczas podróży

Robiąc zakupy lub jedząc w nowym mieście lub kraju, możesz często wkładać do czytnika karty debetowe lub kredytowe. Rozważ użycie narzędzi, które w czasie podróży pomogą zabezpieczyć transakcje dokonywane kartami przed oszustwami. Na przykład gdy dokonujesz zakupu w nietypowym miejscu, po włączeniu usługi lokalizacji telefonu, banki mogą weryfikować przeprowadzane transakcje. Niektóre banki nie żądają już od klientów ustawiania powiadomień o podróży, ponieważ ich działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa transakcji obejmują monitorowanie kont i wysyłanie automatycznych powiadomień na telefon lub e-mail w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności. Upewnij się, że Twój bank i wystawca karty kredytowej mają adres e-mail i numer telefonu komórkowego, aby można było się z Tobą skontaktować podczas podróży.

bezproblemowe wakacje

Bankowość internetowa lub mobilna

Wiele osób korzysta z bankowości online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jednak dla osób często podróżujących bankowość internetowa i mobilna to nieocenione sposoby monitorowania i zarządzania kontami z niemal dowolnego miejsca, w tym również z plaży. Pamiętaj tylko, że ważne jest, aby znać odpowiedź na pytanie zabezpieczające dotyczące bankowości internetowej – będzie ono potrzebne, jeśli zalogujesz się z nowego komputera.

Rób kopie ważnych dokumentów

Pomyśl o tym jak o kocu ratunkowym. W nagłych przypadkach zrób dwie kopie paszportu, karty kredytowej i innych dokumentów podróży. Pozostaw jedną kopię znajomemu lub krewnemu w domu, a drugą zabierz ze sobą. Niektóre witryny turystyczne zalecają nawet fotografowanie tych dokumentów i przechowywanie ich w chmurze, aby można było uzyskać do nich dostęp w przypadku kradzieży rzeczy. Ponadto dobrze jest poinformować kogoś o dokładnym planie podróży.

Uważaj na to co udostępniasz w internecie

Publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych podczas podróży może być świetnym sposobem na dzielenie się wrażeniami z innymi, ale ważne jest, aby wiedzieć, kto może je zobaczyć. Zaktualizuj ustawienia prywatności na swoich kontach mediów społecznościowych, aby mieć pewność, że udostępniasz je tylko tym, których znasz i którym ufasz. Pamiętaj również o sieciach Wi-Fi, z którymi się łączysz. Unikaj publicznego Wi-Fi, aby uniemożliwić nieznajomym sprawdzenie, co robisz na swoim urządzeniu. Gdy nie można uniknąć publicznego Wi-Fi, poszukaj HTTPS: // w oknie przeglądarki, aby uzyskać bezpieczne połączenie lub użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Zaktualizuj również oprogramowanie zabezpieczające urządzenia, system operacyjny i aplikacje, aby uzyskać najlepszą ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami online. Aby uzyskać lepszą ochronę online, bądź na bieżąco z nowymi trendami w cyberbezpieczeństwie.

Zachowaj dodatkowe środki ostrożności

Jeśli podróżujesz za granicę, podejmij kroki, aby zapewnić sobie bezpieczny dostęp do swoich kont spoza Stanów Zjednoczonych. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest przygotować kod PIN. Niektóre międzynarodowe bankomaty obsługują tylko czterocyfrowe kody PIN. Upewnij się, że kod PIN nie zaczyna się od zera, i oznacz go numerycznie, ponieważ niektóre zagraniczne bankomaty nie mają liter na klawiaturze. Niektóre zagraniczne czytniki kart mogą wymagać użycia kodu PIN do karty kredytowej. W takich przypadkach musisz użyć kodu PIN przypisanego do karty, więc upewnij się, że znasz go wcześniej. Spróbuj zapamiętać kod PIN i unikaj zapisywania go na karcie lub przechowywania go w portfelu.

Sprawdź swoje ubezpieczenie zdrowotne

Podczas podróży może zaistnieć potrzeba skorzystania z opieki medycznej, upewnij się, że wiesz, jakie ubezpieczenie zdrowotne zapewni ci ubezpieczyciel. Jeśli masz jakieś przewlekłe schorzenie, możesz planować z wyprzedzeniem i zorientować się, w tym, jacy lekarze będą dostępni w twojej okolicy. Jeśli podróżujesz za granicę, upewnij się, czy twoje ubezpieczenie będzie obejmowało także wakacyjny zagraniczny pobyt. W takim przypadku prywatne firmy oferują specjalne krótkoterminowe ubezpieczenia turystyczne na podróże międzynarodowe.

Upewnij się że twoje karty są gotowe do podróży

Zabierz ze sobą co najmniej dwie ważne, trwałe karty na podróż, na wypadek, gdyby jedna została zgubiona lub skradziona. Pamiętaj, że karty tymczasowe nie zawsze działają, a wymiana kart może zająć kilka dni. Dokładnie sprawdź daty ważności kart i zanotuj numery do obsługi klienta; przechowuj je w osobnym, bezpiecznym miejscu na wypadek, gdybyś musiał do nich zadzwonić z jakiegokolwiek powodu. Jeśli podróżujesz za granicę, zajrzyj do banku lub innego wydawcy kart chipowych, ponieważ trudniej jest uchwycić dane z chipa, aby móc użyć nowej karty oszukańczej w innym miejscu. Możesz nawet rozważyć dodanie kwalifikujących się kart debetowych i kredytowych do portfela cyfrowego urządzenia, aby płacić za zakupy przy użyciu wirtualnego numeru karty w telefonie, aby sprzedawcy nie otrzymali Twojego rzeczywistego numeru karty.

Jeśli chodzi o gotówkę, planuj z wyprzedzeniem

Jeśli podróżujesz w kraju, dobrze jest mieć pod ręką gotówkę na wypadek, gdyby Twój bank nie miał placówek ani bankomatów, do których zmierzasz. Jeśli podróżujesz za granicę, prawdopodobnie zechcesz wcześniej zamówić obcą walutę. W ten sposób po wylądowaniu będziesz mieć gotową lokalną walutę, dzięki czemu będziesz mógł płacić za taksówki, przekąski i inne zdarzenia bez konieczności śledzenia kursów wymiany walut.

Dowiedz się gdzie na miejscu znajdziesz placówkę banku

Twój bank może nie mieć dogodnej lokalizacji lub bankomatu w miejscu podróży, nawet jeśli jest to sieć krajowa. Wyszukaj najbliższą lokalizację do miejsca docelowego. Dotyczy to również podróży międzynarodowych. Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy Twój bank macierzysty współpracuje z bankami za granicą. Korzystanie z bankomatu banku partnerskiego może pomóc uniknąć niektórych opłat. Zasadniczo sieć partnerów banku można znaleźć na stronie internetowej lub dzwoniąc.