Wakacje pod namiotem z rodziną. Jak spędzisz niezapomniane wakacje za grosze
Szukasz pomysłu na niezapomniane wakacje blisko natury, które twoja rodzina zapamięta na lata, a przy okazji nie zbankrutujesz? Odpowiedzią może być wyjazd pod namiot! Kemping- kiedyś niezwykle popularny wśród Polaków sposób podróżowania, przez lata był domeną studentów i obieżyświatów. Jednak obecnie coraz częściej na wakacje pod namiotem decydują się rodziny z dziećmi. Sprawdźmy dlaczego.
Wakacje pod namiotem to WOLNOŚĆ WYBORU
Niezależnie czy na wakacje wybierzesz się w lipcu czy we wrześniu, istnieje obawa, że pogoda nie dopasuje się do Twoich planów, a zamiast słonecznej aury będziesz miał perspektywę spędzenia urlopu w deszczu. Zaletą wakacji pod namiotem jest to, że zawsze możesz zmienić plany. Deszcz ciągle leje, kemping nie spełnia Twoich oczekiwań, złapało Cię przeziębienie? Koszty rezygnacji z części pobytu są bardzo niskie w porównaniu z wykupionymi w hotelu. Co więcej, jeśli coś Ci nie odpowiada, zawsze możesz się spakować i przenieść się na inny kemping.
Wakacje pod namiotem to FRAJDA DLA DZIECI
Wakacje pod namiotem są wspaniałą okazją, żeby stworzyć z dziećmi wspomnienia na całe życie. Dla najmłodszych codzienność na kempingu oferuje rozrywkę, z którą nie może równać się żadna sala zabaw. Od rozbijania namiotu, przez wspólne przygotowywanie posiłków, rozpalanie ogniska, wycieczki do lasu, po noce w namiocie- to co dla dorosłego może być najzwyklejsze pod słońcem, dla dziecka ma niezapomniany urok. Ponadto, wyposażenie minimum najmłodszych, to oprócz ubrań na zmianę tylko wiaderko z łopatką i foremkami, a w razie deszczu kalosze i nieprzemakalny kombinezon. Zabawki można wyczarować z tego, co znajdziemy w lesie- dziecięca kreatywność nie zna granic.
Wakacje pod namiotem to WAKACJE NA KAŻDĄ KIESZEŃ
Wakacje pod namiotem, w Polsce w szczególności mogą być bardzo tanie. Jeśli zdecydujemy się na wersję minimum, to wiele kempingów oferuje podstawowe udogodnienia- toaletę, kran z zimną wodą i odbiór śmieci nawet za 10 zł za osobę/dzień. Do tego trzeba doliczyć auto i podłączenie do prądu, jednak 4-osobowa rodzina podróżująca autem może zamknąć koszt pobytu pod namiotem już w 60/70 zł na dzień. Oczywiście, im więcej udogodnień ma pole namiotowe- a niektóre mają nawet basen, pralkę, zmywarkę i wi-fi, tym cena wyższa. Ważne jest również położenie pola namiotowego. Te, znajdujące się w popularnych miejscowościach turystycznych są o wiele droższe, ale jeśli nie zależy nam na dodatkowych udogodnieniach, to możemy skorzystać z tańszej opcji kempingu o niższym standardzie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że często nie są to miejsca oblegane.
Czy są jakieś minusy takich wakacji? Owszem, wspomniane oberwanie chmury może nam nieźle uprzykrzyć pobyt, to samo tyczy się komarów i innych insektów, głośnych urlopowiczów czy niespodziewanej choroby. Umówmy się jednak, że w większości wypadków wystarczy spakować namiot, przenieść się na inny kemping i problem jest rozwiązany. Pamiętajmy też, że właścicielowi obiektu również zależy, żebyśmy spędzili udane wakacje. Dlatego często wystarczy porozmawiać i sprawdzić, czy taka osoba może nam pomóc.
Dokładne zaplanowane wakacje pod namiotem to połowa sukcesu. Sprawdź, gdzie w okolicy do której się wybierasz są inne kempingi, jak daleko jest do szpitala i na stację benzynową.
Jeśli zdecydujesz się na wakacje pod namiotem, oto 7 nieoczywistych rzeczy, które pomogą Ci przeżyć najlepsze wakacje pod namiotem.
- Przedłużacz i to jak najdłuższy. Przyda się, jeśli będziesz chciał rano zagotować wodę, albo podłączyć telefon do ładowania.
- Zestaw namiotowy- gąbka, płyn do mycia naczyń, sznurek i klamerki, małe opakowanie soli wymieszanej z pieprzem, worki na śmieci, scyzoryk, latarka, rozpałka do grilla i stopery do uszu. Niby oczywistość, często jednak przypominamy sobie o nich dopiero na miejscu.
- Apteczka- zestaw minimum to oprócz leków, przyjmowanych na stałe, spray na komary, żel na ugryzienia, leki przeciwgorączkowe, woda utleniona i plastry. Przyda się też sól fizjologiczna, jeśli coś wpadłoby do oka, żel antybakteryjny, krople żołądkowe i węgiel. Nie zapomnij o kremie do opalania!
- Mokre chusteczki- nieodzowne, jeśli będziesz chciał umyć ręce w nocy a do kranu daleko. Przydają się zresztą często, o czym każdy rodzic wie. Przy okazji można dopakować papierowe ręczniki, chociaż do wycierania w ostateczności przyda się też papier toaletowy.
- Zestaw do przygotowywania posiłków- sztućce, metalowe lub plastikowe talerze, deska do krojenia i dobry nóż. Do tego w wersji minimum grzałka i duży kubek do gotowania lub kuchenka turystyczna i garnek. Jeśli podróżujesz autem możesz zabrać lodówkę turystyczną, rozkładany stolik i krzesełka- wtedy standard pobytu niebywale wzrośnie!
- Szufelka i zmiotka – przyda się przy przygotowywaniu miejsca do rozbicia namiotu i przy zwijaniu, a w międzyczasie do wygarniania piasku z namiotu.
- I najważniejsze- dobry humor.
Oczywiście, że przygotowanie się do wakacji pod namiotem wymaga więcej wysiłku, niż wyjazd do hotelu z biurem podróży. Musimy zapomnieć o luksusie własnej wanny, śniadania serwowanego przez kelnera czy prywatnej plaży. Co dostajemy w zamian? Prawdziwe przeżycia! Wspólne spędzanie czasu na zabawie, obserwowaniu zwierząt, przygotowywaniu posiłków czy wycieczkach rowerowych buduje relacje o wiele mocniej, niż leżenie przy basenie. I to dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.przymorzu.pl/noclegi/campingi-pola-namiotowe