ABC dla podróżującego samolotem

Czy to twoja pierwsza podróż samolotem? Samolot to specyficzny środek transportu ale mimo wielu obaw bardzo bezpieczny. Jeśli jesteś amatorem w tym względzie, spoglądasz ze strachem w przyszłość na swój dziewiczy lot, na pewno masz kilka pytań, z których część może być zbyt „prosta”, aby zapytać znajomych którzy mają za sobą wyjazdy na wakacje… Jeśli Twój pierwszy lot jest długodystansowy, zechcesz przeczytać nasze wskazówki dotyczące lotów długodystansowych oraz porady dotyczące spania w samolocie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dla osób podróżujących po raz pierwszy, które, mamy nadzieję, pomogą Ci przejść przez pierwszy lot z pewnością siebie i podekscytowaniem.

Przygotuj swoje dokumenty

Wielu pasażerów podróżujących po raz pierwszy martwi się, że przylecą bez dokumentów niezbędnych do wejścia na pokład, a to może być nerwową pierwszą podróżą na lotnisko. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że najważniejszym dokumentem jest paszport: upewnij się, że jest aktualny i najlepiej, aby miał co najmniej trzy miesiące na wygaśnięcie, gdy podróżujesz za granicę.

Pamiętaj, aby zarezerwować ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem na wakacje. Wydrukuj dokumenty dotyczące polisy i przynieś je ze sobą – upewnij się, że masz numer alarmowy do pomocy medycznej oraz informacje o tym, co obejmuje wybrana polisa.

Większość linii lotniczych wydaje obecnie bilety elektroniczne, które można wyświetlić na tablecie lub smartfonie. Jeśli więc dokonałeś rezerwacji online i spodziewałeś się, że papierowy bilet dotrze pocztą: nie panikuj – zwykle otrzymasz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby pokazać personelowi lotniska w e-mailu potwierdzającym, który może pochodzić od linii lotniczej lecisz z lub od strony trzeciej.

Poznaj wymogi bagażu

Nawet najbardziej doświadczeni podróżnicy czasami są zdezorientowani przez zasady linii lotniczych dotyczące limitu bagażu, ale jako nowicjusz latający pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest różnica między bagażem kabinowym a rejestrowanym, a następnie sprawdzenie, czy musisz zabrać oba: zwykle, jeśli podróżujesz długodystansowo (to lot trwający sześć godzin lub dłużej), będziesz chciał nadać co najmniej jedną sztukę bagażu rejestrowanego, którą będziesz musiał zostawić przy stanowisku odprawy przed wejściem na pokład. Następnie zostanie Ci zwrócony po drugiej stronie, gdzie musisz go zidentyfikować na karuzeli bagażowej.

W przypadku wielu lotów krótkodystansowych przewoźnicy pozwolą Ci zabrać ze sobą torbę lub walizkę, która jest wystarczająco duża, aby zabrać większość tego, czego potrzebujesz na długi weekend lub wypad do miasta. Pozwala to zachować wszystkie swoje rzeczy przy sobie na czas lotu i oznacza szybszą ucieczkę do miejsca docelowego. Bardziej prawdopodobne jest również, że zostaniesz obciążony dodatkową opłatą za przechowywanie bagażu w luku bagażowym, więc dobrze jest podróżować z lekkim bagażem, zwłaszcza podróżując tanimi liniami lotniczymi.

W czasie lotu

Kiedy już nawigujesz po lotnisku i pomyślnie dotrzesz do swojego lotu (mamy nadzieję!), Jesteś prawie gotowy do wzbicia się w niebo. Nerwowy? Wszystko co musisz zrobić w samolocie, to usiąść, zrelaksować się i cieszyć się kilkoma godzinami przestoju.

Najpierw musisz znaleźć swoje miejsce i upewnić się, że cały bagaż kabinowy jest prawidłowo schowany. Większość lotów, szczególnie tych dłuższych, ma przypisane miejsca, więc poszukaj na karcie pokładowej numeru, po którym następuje litera, na przykład „11 D”. Numer odnosi się do rzędu, w którym będziesz siedzieć, a litera do przejścia, okna czy środkowego siedzenia. Personel pokładowy – który będzie nosił wszystko, od efektownych czapek i obcasów po workowate koszulki w kolorach linii lotniczych – z przyjemnością pomoże Ci znaleźć miejsce i umieścić bagaż w bezpiecznym miejscu, które może znajdować się w schowku nad głową lub pod Twoim siedzeniem .