Spalanie kalorii bez wysiłku

Artykuły z wyliczeniami ile kalorii spalamy podczas różnych czynności cieszą się w internecie sporą popularnością. Dla osób, które się odchudzają jest to być może motywacją. Kiedy dowiadują się, że podczas jakiejś, niezbyt wymagającej aktywności spaliły połowę obiadu, są gotowe powtarzać ją częściej, stopniowo przechodząc do czynności bardziej angażujących. Zacznijmy jednak od propozycji dla leniwych.

Mniej kalorii dzięki lenistwu?

Oto kilka czynności, których wykonanie nie wymaga zbytniego wysiłku, a pomimo tego pozwalają spalić pewną ilość kalorii.

Odpoczywanie – jakże przyjemne i jak często to robimy. Pozwala ono zrzucić 80 kalorii w ciągu godziny. Co ciekawe, wyliczono, że jeśli w tym samym czasie oglądać będziemy telewizję, spalimy jedynie 25 kalorii. Czyli najlepszy odpoczynek to ten przy wyłączonych urządzeniach RTV. To może być kolejnym argumentem za tym, żeby robić sobie regularne przerwy od mediów. Wliczamy w to również telefony i laptopy. Z pewnością pełne skupienie się na odpoczynku i wyciszeniu wyjdzie nam na zdrowie.

W ciągu godziny leniwego porządkowania dokumentów zrzucić można już 200 kalorii. Dodatkową korzyścią będzie możliwość odnalezienia tego, czego nigdy nie mogliśmy znaleźć i ograniczenie w przyszłości czasu na poszukiwanie odpowiedniego druczku.

Jeśli ktoś lubi szyć, może liczyć na to, że po godzinie wyszywania lub cerowania straci ponad 100 kalorii. Pisanie ręczne przez godzinę pozwala zaś zrzucić 90 kalorii, na komputerze – około 80. Niech żyją analogowe rozwiązania!

Spalanie kalorii podczas sprzątania

Jednym ze sposobów, który nie jest dość oczywistą metodą na odchudzanie, jest… sprzątanie domu.

Większość osób dość niechętnie podchodzi do tego obowiązku, szczególnie gdy wracają zmęczone po całym dniu ciężkiej pracy i jedyne, o czym marzą to ciepły prysznic i odpoczynek przed telewizorem. Warto jednak mimo wszystko zarezerwować pewną ilość czasu dziennie na sprzątanie i ogarnianie mieszkania. Dlaczego? Samo na przykład mycie podłogi przez godzinę pozwala spalić aż 250 kalorii. Jeśli zaś będziemy ją nie myć, a szorować, możemy spalić ich nawet ponad 400!

Zamiatanie podłogi szczotką przez godzinę to 100 kalorii mniej. Co może wydać się dziwne, przy pomocy odkurzacza taką samą ilość spalimy już w pół godziny. Jeśli tych czynności nie lubimy, może warto zainteresować się prasowaniem, które nie dość, że pomoże spalić prawie 150 kalorii w godzinę, to jeszcze na niektórych działa odprężająco. Podobnego efektu oczekujmy po ścieraniu kurzy. Jeśli zatem podsumujemy wysiłki włożone w cosobotnie, większe sprzątanie, może okazać się, że mamy za sobą solidny trening.

Powyższe czynności oczywiście nie pozwolą nam schudnąć, jeśli nie nie będzie im towarzyszyć dieta. Warto zapamiętać, że podstawowym sposobem na odchudzanie jest ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii w stosunku do tego, ile spożywaliśmy wcześniej, albo zwiększenie ilości ruchu przy zachowaniu dawnego sposobu odżywiania. Ci, którzy mają w sobie lenia i preferują spalanie kalorii w sposoby wymienione powyżej, powinni zatem włożyć trochę wysiłku w zmianę swojej diety.