Yerba mate – napój, który przeniesie Cię do Ameryki Południowej

Ameryka Południowa to fascynujący region – przepiękne krajobrazy, niesamowity klimat, barwna kultura i… yerba mate! Napój ten jest ważną częścią kultury wielu południowoamerykańskich krajów. Co warto o nim wiedzieć?

Yerba mate – co to jest?

Yerba mate to nazwa naparów przyrządzanych z suszu z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. To wiecznie zielone drzewo, które osiąga wysokość nawet do kilkunastu metrów i w naturalnych warunkach rośnie jedynie na terenie Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Te kraje stanowią jednocześnie światową czołówkę producentów i eksporterów yerba mate. To ważne, bowiem w każdym kraju tradycja picia yerby jest nieco inna, różnią się także sposoby produkcji. Przykładowo, podczas gdy w Paragwaju najbardziej ceniona jest dość mocna, suszona dymem yerba mate z dużą ilością pyłu, Brazylijczycy najchętniej sięgają po intensywnie zielone chimarrão, czyli mocno zmielony susz w postaci proszku. Niezależnie od tego, jakiego produktu potrzebujesz – dla początkujących czy dla zaawansowanych mateistów, z pewnością znajdziesz go w sklepie Poyerbani.pl!

Jak pić yerba mate?

Jeśli nigdy nie miałeś styczności z tym napojem, pewnie zastanawiasz się jak zaparzyć yerba mate. Jest to naprawdę bardzo proste! Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobry zestaw do yerba mate. Podstawowe akcesoria to tykwa i bombilla. Tykwa to specjalne naczynko, w którym przygotowuje się napar. Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnemu sposobowi produkcji naczynek, które wyrabiano z owoców dyni kalabasowej. Obecnie tego typu naczynka wykorzystuje się głównie w krajach Ameryki Południowej. Na rynku europejskim popularnością cieszą się matera ceramiczne, drewniane ze specjalnego drewna palo santo, a także guampy – naczynka wykonywane z bydlęcego rogu lub kopyta. Jeśli zaś mowa o bombilli, jest to specjalna filtrująca rurka – może być ona wykonana np. z bambusa, drewna, srebra czy stali nierdzewnej. Wbudowany filtr umożliwia komfortowe delektowanie się klarownym napojem.

Yerba mate – pobudza?

Ostrokrzew paragwajski to roślina, którą wyróżnia zawartość naturalnej kofeiny, co oznacza, że ma ona właściwości pobudzające. Z tego powodu często porównuje się ją do kawy i wiele osób stosuje ją jako zamiennik. Yerba mate zawiera bowiem mnóstwo witamin i minerałów i w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje ich z organizmu. Efekt pobudzenia po wypiciu yerba mate utrzymuje się przez kilka godzin. Osoby, które potrzebują dodatkowego wsparcia w walce ze zmęczeniem mogą sięgnąć po yerba mate energia – to susz z dodatkiem guarany, czyli owocu będącego częstym składnikiem napojów energetycznych. Guarana zawiera naturalną kofeinę, przez co wzmacnia pobudzające działanie yerba mate.

 

Kategoria: lifestyle, zdrowie