Ryga – atrakcje

Ryga – stolica i największe miasto Republiki Łotewskiej, położona nad rzeką Dźwina.

To również największe miasto w krajach bałtyckich.

Powstanie miasta datuje się na rok 1201, kiedy to biskup zbudował mury miejskie. Dzięki wcieleniu miasta do Hanzy, miasto bardzo szybko rozwinęło się i stało się najważniejszym portem nad Bałtykiem. Historia państwa jest bardzo burzliwa, była pod wpływami niemieckimi i szwedzkimi, a przez 60 lat należała również do Polski. Po II wojnie światowej stała się częścią ZSRR.

Atrakcje Rygi:

  1. Stare Miasto – starówka wpisana na listę UNESCO. Jest niewielka, ale niezwykle piękna. Spacerując, możemy podziwiać piękne kamienice, bramy, place, dziedzińce czy stare spichlerze. Architektura starówki jest secesyjna, warte zobaczenia są pięknie zdobione kamienice Trzech Braci, Domu Bractwa Czarnogłowych oraz Pomnik Wolności. W miejscu tym należy zwiedzić XIII – wieczną katedrę Doma Baznica, która jest największą katedrą w krajach bałtyckich.
  2. Targ Centralny Rygi – tutaj poznamy hanzeatyckie tradycje. To największy otwarty w 1930 roku targ w Europie, znajdujący się w samym centrum miasta. W miejscu tym kupimy świeże lokalne produkty oraz przysmaki tego regionu.
  3. Stolica Łotwy jest zielonym miastem, w którym znajdują się 22 parki, czyli ponad 7000 ha obszaru. Tereny zielone spotkamy również w dzielnicach mieszkalnych. Najbardziej popularny jest Park Leśny – Mezaparks, który zajmuje 420 ha terenu i jest to w większości las świerkowy. Kiedyś była to dzielnica elit, do dziś możemy podziwiać tutaj przepiękne wille. Obecnie na terenie parku znajdują się restauracje, kawiarnie, letni teatr oraz scena muzyczna. Oprócz tego możemy zwiedzić ogród zoologiczny i botaniczny.
  4. Zamek ryski – obecnie siedziba prezydenta oraz muzea: Łotewskie Muzeum Historyczne i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej. Zamek wielokrotnie był niszczony i odbudowywany, ale niestety nie przypomina już tego z czasów średniowiecznych.
  5. Pomnik Wolności – jak sama nazwa wskazuje wzniesiony na cześć odzyskania niepodległości przez Łotwę. Zbudowany w roku 1935 i znajduje się w samym sercu stolicy. Pomnik ten to figura kobiety, która wznosi do nieba 3 gwiazdy, czyli historyczne regiony państwa Inflanty, Kurlandię i Łatgalię. Budowa została ufundowana przez mieszkańców Rygi. Na dole pomnika znajdują się 3 rzeźby: Strażnicy Ojczyzny, Matkę – Łotwę, Rodzinę i Pracę. Wszystkie znajdujące się na pomniku figury skierowane są na zachód, czyli jest to symbol przynależności do cywilizacji łacińskiej, natomiast postaci ze spuszczonymi głowami, skutymi łańcuchami patrzą w przeciwnym – wschodnim kierunku.
  6. W Bibliotece Narodowej Łotwy znajduje się najstarszy plan miasta oraz najcenniejsze dokumenty dotyczące historii kraju.
  7. Interesująca dla turystów jest wyspa Kipsala z drewnianą infrastrukturą. Z miejscem tym, związany był Janis Lipke, który ocalił 56 Żydów, podczas II wojny światowej.
  8. Mała i Wielka Gildia – w średniowieczu istniały gildie, które służyły do łączenia ludzi jednego zawodu. Wielka Gildia to gildia kupiecka, a mała to nic innego jak cech rzemieślników. Pierwsza gildia na terenie Łotwy powstała w 1252 roku. Do wielkiej gildii należeli miejscowi arystokraci oraz najznamienitsi kupcy. Kiedy nie należało się do takich elit, można było wstąpić do równie prestiżowego zrzeszenia, czyli do Małej Gildii. Obecnie w miejscu Wielkiej Gildii znajduje się filharmonia. Tutaj również możemy podziwiać najpiękniejszy widok w mieście. Kiedyś przebiegały tu mury miejskie, ale zostały zburzone przez Rosjan. Mury były otoczone fosą, natomiast obecnie w miejscu tym zostały posadzone kwiaty, które symbolizują fale wody. W pięknych kamienicach z ozdobionymi fasadami znajdują się restauracje.
  9. Koci dom – to budynek wybudowany na znak protestu jednego z kupców nieprzyjętego do Wielkiej Gildii. Nie było w tym nic dziwnego, ale na szczycie budynku umieścił on figurki kotów, które zadkami zwrócone są w stronę stowarzyszenia. Po przyjęciu kupca do organizacji kierunek zwierzaków zmienił swoje położenie.

Historia kraju oraz atrakcje miasta zachęcają do zwiedzenia. Warto wybrać się, chociażby na weekend, aby poznać różne zakamarki tego uroczego miasta.