Podgorica – atrakcje

Podgorica to stolica Czarnogóry i zarazem największe miasto w państwie. To ciekawy krajobrazowo kraj, który zmienia się co kilkadziesiąt kilometrów, ze szczytów i kanionów na słoneczne plaże, z pustyń na piękne gaje oliwne.

W stolicy kraju nie zachowało się zbyt wiele zabytków, niemniej jednak jest świetną bazą wypadową do poznawania tego ciekawego kraju.

Podgorica – nazwa miasta wywodzi się od wzgórza Gorica. W latach wcześniejszych stolica nosiła nazwę – Titograd na cześć przywódcy Jugosławii – Josipa Broz Tito.

Co warto zobaczyć w stolicy Czarnogóry:

  1. Świątynia – Sobór Zmartwychwstania Pańskiego – najpiękniejsza budowla miasta. Zbudowano ją w latach 1993 – 2014. To cerkiew prawosławna z dwiema identycznymi wieżami i z łukiem, które cechowały wpływy romańskie, włoskie i bizantyjskie. Wewnątrz możemy podziwiać piękne freski ikonograficzne bogato zdobione zlotem. Jest to druga co wielkości katedra zaraz po katedrze Św. Sawy w Belgradzie (Serbia). W okresie kiedy Podgorica oficjalnie stała się stolicą Czarnogóry, była jedyną stolicą w Europie bez katedry.
  2. Pałac jedynego króla Czarnogóry – Mikołaja I, który pochodzi z XIX wieku. Obecnie znajduje się tutaj galeria sztuki, a w niej najcenniejsze dzieła w kraju.
  3. Ciekawe do zwiedzenia są ruiny grodu czyli fragmenty murów. Przypuszcza się, że właśnie w tym miejscu znajdował się słowiański gród. Dla zwiedzających niedawno zostały odnowione ścieżki, które prowadzą na wzgórze. Natomiast pod ruinami znajduje się bar, w którym można odpocząć i napić się ciepłych lub schłodzonych napojów.
  4. Wizytówką miasta jest kamienna wieża zegarowa z XVII wieku, która sięga 16 metrów. Co ciekawe pierwotny mechanizm zegara sprowadzono z Włoch i przez bardzo długi okres czasu był jedynym źródłem odmierzania czasu w mieście. W roku 2012 stary mechanizm zdemontowano i  uruchomiono cyfrowy. Dzwon wybijał co pół godziny. Niestety nie jest udostępniana dla zwiedzających. Wieża przetrwała bombardowania podczas II wojny światowej.
  1. Kolejnym punktem na liście zwiedzających powinny być meczety. W Podgoricy żyje około 10% muzułmanów. Jednym z najstarszych jest Meczet Staromiejski z XV wieku, drugim jest Meczet Osmanagić z XVIII wieku. Obie świątynie nadal są użytkowane przez wiernych. Niestety ostatni z nich został zbombardowany, a pozostał nienaruszony jedynie minaret.
  2. Mosty z różnych epok. Najsłynniejsze z nich to: Malutki kamienny Stary Most i wiszący Most Milenijny. Pierwszy z nich powstał w XVIII wieku, podejrzewa się, że zbudowany został przez Rzymian. Most Milenijny został oddany 13 lipca 2005 w Dniu Państwowości – święta mieszkańców Czarnogóry. Obok mostu stoi pomnik Włodzimierza Wysockiego – rosyjskiego aktora i pieśniarza.
  3. Kolejna atrakcją dla zwiedzających są parki, które w okresie wiosennym i letnim zdobią i przysłaniają niektóre postsocjalistyczne budynki zlokalizowane w mieście. Najbardziej znane to Karadordev Park i Kraljev Park. W tym ostatnim możemy podziwiać wspaniały pomnik króla Mikołaja I.
  4. W niedalekiej odległości od centrum miasta znajdują się ruiny Dioclei, które w roku 2010 zostały wpisane na listę UNESCO. Wokół ruin znajdziemy winnice.
  5. Wodospad na rzece Cem – płynąca rzeka wyżłobiła kanion, który nadaje temu miejsce niesamowite wrażenie. W okresie letnim niestety rzeczka wysycha, ale wtedy krajobraz przypomina ten, który znamy ze zdjęć z kosmosu, a konkretnie z księżyca.

Oprócz wymienionych atrakcji w samej stolicy Czarnogóry możemy pokusić się o trochę dalsze wycieczki w tym pięknym kraju. Warte zobaczenia są między innymi: jezioro Szkoderskie, do którego dojedziemy koleją lub autobusem, w pobliżu jeziora znajduje się zamek Zabljak. Ze stolicy Czarnogóry warto również wybrać się na wycieczkę w tajemnicze Góry Przeklęte, które znajdują się na pograniczu Czarnogóry, Albanii i Kosowa. To najdziksze pasmo górskie Bałkanów, nie do końca odkryte przez turystów.