Jak przygotować się na bezgotówkową przyszłość?

Bezgotówkowość zyskuje na popularności z każdym dniem. Wynika to przede wszystkim z jej wygody – w kilka sekund, bez przeliczania kwot, martwienia się, czy kasjerka będzie w stanie wydać resztę. Swoje skrzypce zagrała też pandemia. W obawie o przenoszenie wirusa na banknotach i monetach coraz więcej punktów usługowych przechodzi w tryb całkowicie bezgotówkowy

Bez karty

Statystycznie, częściej zapominamy portfela, niż telefonu. Nie jest to koniec świata. Jeśli posiadamy aplikację do bankowości mobilnej, jesteśmy w stanie płacić bez karty. Służy do tego kod blik. Jest to udostępniony użytkownikom 9 lutego 2015 roku, obecnie oferują go banki  Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Inteligo, Getin Bank, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Crédit Agricole[2][3], Pekao SA, a także zrzeszone w grupie SGB. Znany jest przede wszystkim jako system płatności bezgotówkowych, jednak umożliwia także wypłatę pieniędzy z bankomatu. Opiera się on o następujący algorytm. Za pomocą odpowiedniej aplikacji bankowej generowany jest krótki kod złożony z cyfr. Dostępny jest przez równo dwie minuty. Następnie podajemy go w kasie czy na stronie internetowej i płatność jest dokonana.

Niezbędna technologia

Niezbędne są terminale płatnicze umożliwiające obsługę zarówno kart płatniczych jak i smartfonów. Bez nich bezgotówkowość w punkcie usługowym będzie niemożliwa. Następnym niezbędnym urządzeniem będą drukarki fiskalne. Umożliwiają one drukowanie paragonów, faktur, oraz potwierdzeń. Jeśli klient ze chce odliczyć VAT, a my nie będziemy w stanie wydać mu stosownej prawnie faktury – ucierpi na tym nie tylko nasz wizerunek, lecz także popadniemy w problemy prawne. Dlatego należy zaopatrzyć się w drukarki fiskalne najwyższej klasy, choć będzie dość duży wydatek. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nie zawiedziemy klienta w połowie drukowania faktury, a także zyskamy wizerunek punktu usługowego maksymalnie rzetelnego i proklienckiego. Ludzie często się śpieszą i szybkie wydrukowanie paragonu czy faktury na pewno miło zapadnie w pamięć naszych klientów.

Słowem podsumowania: bezgotówkowość to nieunikniona przyszłość. Pęd ludzkiego życia plus pandemia sprawiają, że wielu znawców tematu wieszczy wyparcie fizycznej gotówki z obiegu. Dlatego warto przygotować się na przyszłość już dziś.