Maltańczyk – tresura

Maltańczyk to pies należący do ras małych. Wygląd sprawia, że przez wielu traktowany jest jak zabawka. Białe włosie, duże czarne oczy i nos. Zawsze wygląda na zadowolonego. Jest bardzo towarzyski. Tymczasem, wiele osób nie dostrzega ich inteligencji. Maltańczyki poddają się szkoleniu z dużą łatwością. Jest ono niezbędne, z wielu względów. Przede wszystkim maltańczyki nie lubią zostawać same w domu. Nie wytresowane z rozpaczy mogą piszczeć godzinami. Maltańczyk to również pies, który wymaga dużo pielęgnacji. Aby kąpiele, przecieranie oczu i czesanie nie przysparzało stresu zarówno psu, jak i właścicielowi, należy zwierzę nauczyć tych czynności i posłuszeństwa.

Maltańczyk jak tresować

Chcąc rozpocząć tresurę należy zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty. Przede wszystkim smakołyki, kliker, czy też zabawki. Akcesoria ułatwiają i przyspieszają pracę. Warto również zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć. Można zaciągnąć opinii u odpowiednich osób, które podpowiedzą najlepsze metody tresury. Unikniemy w ten sposób wielu błędów. Do nauki należy również podchodzić w dobrym humorze, bo psy wyczuwają emocje.
Należy pamiętać, że efekty nie przychodzą od razu. Należy być cierpliwym i trenować, aż pupil perfekcyjnie będzie potrafił wykonać komendę. Kolejnych sztuczek powinno się uczyć psa pojedynczo. Inaczej, wszystko mu się pomiesza. Warto również rozpoznać, co najlepiej motywuje psa. Zabawa, smakowity kąsek, kliker?
Miejsce tresury powinno być z początku spokojne. Najlepiej w domowym zaciszu, gdzie nic psa nie będzie rozpraszać. Jeśli dana czynność zostanie w pełni opanowana, można przejść do ćwiczeń w innym środowisku: na podwórku, w parku, przy innych ludziach, przy hałasie ulicy, przy innych zwierzętach.
Należy podkreślić, że maltańczyki to pieszczochy. Dlatego też nauka wszelkich umiejętności powinna przebiegać spokojnie, w wesołej atmosferze zabawy z przerwami na czułości. W przerwach, maltańczyk również nie pogardzi zabawą ulubioną zabawką. Nie ostro trenować maltańczyków, gdyż z natury są wrażliwymi zwierzętami.