Wakacje na Malcie: Odkryj historię i piękne plaże

Malta – małe państwo położone na Morzu Śródziemnym, około 80 km na południe od Sycylii. To miejsce kuszące turystów pięknymi plażami, wspaniałymi krajobrazami i bogatą historią. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto wybrać się na wakacje na Maltę.

Historia Malty – starożytne bogactwo

Stanowiąca most pomiędzy Europą a Afryką, Malta poprzez wieki była ważnym celem militarnym i prowadziła handel z różnymi cywilizacjami. Toteż na Malcie można poznać różnorodność kultur i obyczajów, które rzutowały na architekturę i wyobrażenia o życiu społecznym. Warto zwrócić uwagę na pozostałości starożytnych kultur, jak np. kamienny kompleks świątynny Hagar Qim.

MDINA – miasto bez samochodów

Malta ma swoje miasta, które są bardzo malownicze, a najbardziej znane jest niezwykle urokliwe, zamknięte i bezsamochodowe miasto Mdina. Miasto, którego nazwa pochodzi od arabskiego słowa “medina”, czyli miasta zamkniętego, może pochwalić się wąskimi uliczkami, w których zwykli są niemalże jedynie piesi. Cisza i spokój to wyjątkowa zaleta, którą docenią Ci, którzy chcą odpocząć od codziennej gonitwy, a jednocześnie wprowadzić swój umysł w nowe rejony czarnej i białej historii. W Mdina znajdują się również pochodzące z różnych okresów rzymskie katakumby. We wnętrzu miasta można zobaczyć pałace i kościoły.

Plaże Malty – raj dla miłośników słońca i wody

Malo wody, palmowych drzew i ciepłego słonecznego blasku, piaszczyste plaże Malta ma zarówno w formie naturalnych zatok, jak i uważanych za jedne z najlepszych na świecie wód naturalnych. Miejsca które warto odwiedzić ze względu na przyrodę i wspaniałe plaże to np. Sliema, Mellieha, Gżira, St.Paul’s Bay, czy Marsaskala. W końcu plaże Malty są idealne na długie spacery, opalanie się i pływanie.

Maltańska kuchnia

Maltańska kuchnia to podstawa miejscowej kultury. To szereg dań, którymi z przyjemnością dzielą się mieszkańcy i codziennie gotują je również dla gości. Wśród ulubionych potraw można wymienić fenkata, czyli duszoną królikę oraz lampuki pieczone lub smażone z warzywami. Turystom poleca się spróbować także għadam tal-mejtin (zupa z soczewicą), pastizziego (farsz z ciecierzycy lub sera) oraz bigiż rew (owocowy sorbet).

Podsumowanie

Malta to raj dla turystów poszukujących wypoczynku, przyrody i historii. Przepiękne plaże, piaszczyste zatoki, kryształowa woda, urokliwe wioski i malownicze miasta bez samochodów to tylko część atrakcji, jakie warto odkryć podczas urlopu na Malcie. Atrakcyjny klimat, niskie ceny, wspaniałe krajobrazy i przyjaźni mieszkańcy powodują, że Malta to jedno z najlepszych miejsc do spędzenia wakacji.