Czym płacić w Malezji

Malezja kojarzy się z pewnością bardzo egzotycznie i jest państwem wciąż przez nas, Polaków, niezbyt dobrze znanym. Warto jednak poznać ten kraj bliżej a także zaplanować piękne i niezapomniane wakacje. W czasach coraz bogatszej oferty podróży lotniczych możemy wybrać się nawet na drugi koniec świata i wcale nie będzie to bardzo drogie. Dzięki temu możemy poznać bliżej regiony zupełnie egzotyczne albo takie, które wcześniej w ogóle nie kojarzyły nam się z turystycznymi wojażami.
Jedną z najważniejszych kwestii poruszanych podczas każdego wakacyjnego wyjazdu jest waluta i sposoby płatności w danym kraju. Jaka jest Malezja waluta, jak kształtują się ceny oraz gdzie można wymienić walutę?

Informacje praktyczne

Aby wjechać do Malezji musimy mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty rozpoczęcia pobytu. Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy jeżeli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Należy pamiętać, że władze mogą zażądać okazania biletu powrotnego przy wjeździe lub okazania środków finansowych na pobyt w Malezji (przyjmuje się 5 dolarów amerykańskich na każdy dzień pobytu).
Malezja jest krajem islamskim – większość mieszkańców to wyznawcy islamu wielu jest także wyznawców hinduizmu, buddyzmu a także chrześcijaństwa. Podróżując po kraju, musimy pamiętać o przestrzeganiu lokalnych zwyczajów, stosownym ubieraniu się (powinno się zasłaniać nogi i ramiona) a kobiety powinny pamiętać o noszeniu chusty. Wchodząc do meczetu, kobiety powinny wypożyczyć specjalny strój (można go wypożyczyć za darmo) a chcąc odwiedzić świątynię hinduską trzeba przed wejściem zdjąć buty. Językiem używanym w Malezji jest język malajski, powszechna jest również znajomość angielskiego. W użyciu są także języki chiński i tamilski.

Pieniądze

Obowiązującą w Malezji walutą jest ringgit malezyjski (MYR) – 1 ringgit dzieli się na 100 sen. 1 ringgit to w przybliżeniu 0,92zł. Ringgity można nabyć również w dobrych kantorach w Polsce. Walutę można wymienić na lotniskach, w lokalnych bankach, kantorach oraz w większości hoteli. Pamiętajmy jednak, że wymiana waluty na lotnisku może się wiązać z wyższą prowizją. Na wymianę można zabrać również dolary amerykańskie (USD). Większość restauracji oraz hoteli w Malezji przyjmuje płatności kartą (najbardziej popularnymi kartami czyli Visa i Mastercard). Ponadto w kraju znajdziemy wiele bankomatów, z których możemy wypłacić gotówkę. Ceny w Malezji są nieco niższe niż w Polsce oraz innych krajach europejskich. Za półlitrową butelkę wody zapłacimy 1 ringgit, za puszkę Coca-Coli – 2 ringgity. Ceny za pokój w hostelu zaczynają się od 30 ringgitów natomiast za posiłek w restauracji – od 8 ringgitów. Co ciekawe, w Malezji do kwoty rachunku dolicza się zwyczajowo 10% za obsługę więc nie trzeba zostawiać dodatkowych napiwków. W ekskluzywnych restauracjach, będąc szczególnie zadowolonym z poziomu obsługi, można zostawić dodatkowy napiwek, również o wartości 10% rachunku.