Popularne kierunki na urlop – Chorwacja

Od wielu lat Chorwacja stanowi jeden z popularniejszych urlopowych kierunków Polaków. Jedak Chorwacja to nie tylko słońce, piękne plaże czy atrakcje związane z realizacją kultowej „Gry o Tron”. To także bogata historia, ciekawa kultura i wspaniała kuchnia.

Kultura chorwacka

Kultura tego kraju ma długą i dość burzliwą historię. Z powodu swojego położenia kraj był pod wpływem wielu kultur, stąd mieszanie się Zachodu ze Wschodem, Europy Środkowej i krajów basenu Morza Śródziemnego. Chorwacja leży nad Adriatykiem i z tego powodu można zauważyć liczne wpływy kultury antycznej, zawarte w części ulic i miast, które dziś są pod ochroną. W kraju nie brakuje obiektów, powstałych za sprawą Rzymian, np. Arena w Puli i Pałac Dioklecjana w Splicie. W dużej mierze Chorwacja jest krajem katolickim co widać po obecności licznych kościołów, pochodzących jeszcze ze średniowiecza.

Ogólne informacje o Chorwacji

Przeważająca część mieszkańców kraju to katolicy, natomiast Serbowie będący w mniejszości praktykują prawosławie. Niestety wojna odcisnęła piętno na ludności i przyczyniła się do zniszczenia kultury mniejszości serbskiej, co dziś wielu ludziom sprawia ból. Chorwację, oprócz Serbów, zamieszkują także Włosi, Bośniacy, Węgrzy, Macedończycy czy Słowacy. W Chorwacji do dziś zachowały się tradycyjne tańce i muzyka ludowa, a szczególne miejsce zajmuje taniec kolo, który towarzyszy na wielu rodzinnych uroczystościach. Jeśli chodzi o kuchnię chorwacką to obfituje ona w ryby i owoce morza, a bardzo popularną potrawą jest marenda, czyli potrawa z ryby, sera i chleba, bardzo lekka.

Jak dojechać do Chorwacji?

Bardzo często ludzie wyjeżdżają do Chorwacji samochodem, wynika to z tego, że odległość z Polski to zaledwie 800 km. Można także polecieć samolotem, ponieważ połączania pozwalają się dostać do Zagrzebia, Dubrownika i Rijeki, a lot trwa tylko dwie godziny. Jednak dużym minusem podróży samolotem jest dość wysoki koszt biletu, a dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem i tak często trzeba zapłacić około 600 zł za osobę. Z tego powodu podróż samochodem jest najbardziej opłacalna. Ale to nie wszystko, ponieważ auto daje także możliwość swobodnego poruszania się po kraju. Chorwacja posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Warto jeszcze dodać, że podróż samochodem z Polski do chorwackiej granicy zajmuje około 9 godzin, na po drodze nie ma kontroli celnych.

Pogoda w Chorwacji

Wyjazd w czerwcu, lipcu i sierpniu wiąże się z prawdziwymi upałami, więc jeśli ktoś lubi taką pogodę, to powinien pojechać do Chorwacji właśnie w jednym z tych typowo wakacyjnych miesięcy. Wtedy też woda jest najcieplejsza. Dobrą porą jest także maj, kiedy temperatury w dzień osiągają około 23 st. C.