Mniej znane kościoły w Nowej Hucie
W Nowej Hucie można wyróżnić 11 kościołów rzymsko-katolickich oraz trzy kościoły innych wyznań chrześcijańskich. O trzech świątyniach: Arce Pana, Cystersów i brata Alberta mówi się dużo. Są bardzo dobrze znane i odwiedzane przez turystów-pielgrzymów. O pozostałych wiadomi niewiele, są to zwyczajne kościoły gromadzące swoich wiernych na cotygodniowych mszach, ale czy na pewno? Może kryją się za murami jakieś ciekawostki, na które warto zwrócić uwagę?
Parafia Św. Judy Tadeusza Czyżyny
Jej historia nie jest bynajmniej długa i burzliwa. Kościoły Nowa Huta powstają w czasach współczesnych i tak jest również w przypadku tej świątyni. Została erygowana w 1951 roku. W zbiorach znajdują się jednak cenne zabytki, a są to: ornaty, kapa i dalmatyka pochodzące jeszcze z XIX wieku.
Parafia Św. Józefa na os. Kalinowym
Ten kościół także jest nowy i na pierwszy rzut oka nie dzieje się tu szczególnie dużo oryginalnych rzeczy. Warto jednak zwrócić uwagę na działalność muzyczną. Przy parafii istnieje chór chłopięcy Pueri Cantores. Osoby odpowiedzialne za nabór dbają o wysoką jakość śpiewu i indywidualne umiejętności młodych chłopców. Kadrę stanowią absolwenci Akademii Muzycznej.
MB Nieustającej Pomocy os. Bohaterów Września
Ten kościół warto wspomnieć również przez działalność duszpasterską. Można uczestniczyć w ciekawej inicjatywie duszpasterstwa pracy. To jedna z niewielu grup w Krakowie skierowana głównie do osób dorosłych.
Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Ludźmierska
Jeśli chodzi o kościoły Nowa Huta, to właśnie ten jest najmłodszym w dzielnicy. Mówi się o nim, że stanowi zwieńczenie trudnej historii kościoła katolickiego w dzielnicy Nowa Huta
Kościół Boży Syloe
Jeden z nierzymsko-katolickich kościołów Krakowa, zlokalizowany w Nowej Hucie. Kościół Boży jest najstarszym kościołem zielonoświątkowym, a zarazem jest jedną z największych wspólnot właśnie tej denominacji. Centrala znajduje się w Cleveland, ale jest to kościół o ogólnoświatowym zasięgu.