Odpoczynek na łonie natury

W ostatnich latach wzrasta liczba osób chcących rozpocząć swoją przygodę z biwakowaniem. To aktywność pozwalająca na wyjazd z miasta i spędzenie urlopu w naturalnych warunkach, z dala od cywilizacji. Pozwala się wyciszyć i w pełni zrelaksować a kontakt z naturą uspokaja i wyostrza zmysły. Tę formę wypoczynku wybiera wiele osób ponieważ jest nie tylko przyjemna ale też korzystna dla zdrowia. Nie zawsze wiemy jednak w jaki sposób najskuteczniej odpoczywać w lesie. Jeżeli zatem zastanawiasz się jak zacząć biwakować ten artykuł jest dla Ciebie!

Zalety biwakowania

Biwakowanie niesie za sobą wiele zalet, które często podkreślają zwolennicy tej formy aktywnego wypoczynku. Jest to bardzo oszczędne ponieważ pozwala zaoszczędzić na opłatach związanych z hotelami a nawet za darmo. Biwakując mamy szansę na większy kontakt z przyrodą ponieważ możemy nocować w lesie, w otoczeniu dziewiczej przyrody. Mamy szansę poznać naturalny klimat, życie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Biwakowanie to także świetna przygoda, dzięki której każde wakacje czy długi weekend będą pełne pięknych wspomnień. Biwakować mogą zarówno młodzi ludzie (i często taka forma odpoczynku jest przez nich wybierana) ale też starsi a nawet rodziny z dziećmi.

O czym należy pamiętać

Biwakowanie to świetna przygoda ale nie jest to forma wypoczynku obfitująca w luksusy. Dlatego nie każdy będzie zwolennikiem takiej aktywności. Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu wyjazd, należy odpowiednio się do niego przygotować. Wakacje pod namiotem muszą być odpowiednio zaplanowane i nie możemy dać się czemuś zaskoczyć. Wypoczywając w mieście, mamy możliwość dokupić potrzebne rzeczy i produkty. W lesie musimy być przygotowani na każdą ewentualność, również na szybko zmieniające się warunki pogodowe. Musimy zatem wybrać odpowiednie miejsce – nie wszędzie można rozbić namiot. Sam namiot musi uwzględniać wszystkie nasze możliwości i być dopasowany do liczby nocujących osób. Odpowiedni ekwipunek pozwoli poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Przydatny będzie dobrej jakości śpiwór i ciepły koc. Bardzo ważne jest dobre oświetlenie oraz odpowiednia ilość jedzenia, najlepiej puszkowanego i niepsującego się. Należy pamiętać także o podstawowych artykułach higienicznych i kosmetycznych oraz zapasie wody – zarówno do picia jak i celów sanitarnych. W lesie nie należy zostawiać po sobie żadnych śmieci dlatego również tę kwestię warto wcześniej przemyśleć i przygotować worki na śmieci, które zabierzemy ze sobą po udanej wyprawie.