Paryż – atrakcje

Paryż, jak wiemy to miasto miłości. Stolica jest najczęściej wybieranym miejscem przez zakochanych na romantyczne wypady.

W Paryżu jest wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Poniżej moja propozycja:

  1. Luwr – muzeum. Jak wiemy Paryż to miasto sztuki, więc nasze kroki powinniśmy właśnie tutaj skierować. Muzeum znajduje się w dawnym pałacu królewskim. Jest ono najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów. Jest to jedno z największych muzeów na świecie. W muzeum tym możemy podziwiać około 35 tysięcy dzieł sztuk, ale posiada ich dużo więcej, ponad 380 tysięcy. Zostały one podzielone na 8 sekcji: Sztuka Bliskiego Wschodu, Sztuka Starożytnego Egiptu, Sztuka Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, sztuka Islamu, Dział Rzeźby, Dział rzemiosła Artystycznego, Dział Malarstwa, Dział Rysunku i Grafiki. Dzieła warte obejrzenia to przede wszystkim Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Niezwykle interesująca jest również Galeria egipska czy Galeria Malarstwa Włoskiego. Przy wejściu głównym do muzeum znajduje się piramida ze szkła zbudowana na wzór oryginalnej Piramidy Cheopsa, ale nie jest to jedyna piramida w tym miejscu. Trzy mniejsze piramidy, które znajdują się na dziedzińcu Cour Napoleon. Ciekawostką jest fakt, że jeśli na obejrzenie jednego eksponatu przeznaczymy jedynie 30 sekund to zobaczenie całości,  zajęłoby nam 100 dni.
  2. Wieża Eiffla – symbol Paryża, który znają wszyscy. Znajduje się nad Sekwaną, zbudowana w 1889 roku i powstała na cześć 100-tnej rocznicy rewolucji francuskiej. We Francji to najwyższy budynek, który osiąga 324 metrów wysokości. Można zobaczyć ją podczas lotu samolotem. Posiada 3 tarasy widokowe, z których rozciąga się niesamowity widok na stolicę Francji.
  3. Pola Elizejskie – reprezentacyjna aleja Paryża, która ma 2 kilometry. Na odcinku tym znajdują się liczne restauracje, teatry czy domy artystyczne. Aleja jest otwarta dla ruchu samochodowego, a zamykana jedynie podczas wydarzeń kulturowych czy sportowych. Co roku w dniu 14 lipca Francuzi świętują swoje Święto Narodowe i właśnie w tym czasie Pola Elizejskie są zamykane dla ruchu ulicznego, ponieważ odbywa się tu defilada wojskowa.
  4. Łuk Triumfalny – to kolejny symbol Paryża. Wybudowany w 1806 roku na polecenie Napoleona. To upamiętnienie wszystkich walczących oraz poległych biorących udział w wojnach napoleońskich czy rewolucji francuskiej. Znajduje się tutaj Grób Nieznanego Żołnierza oraz muzeum.
  5. Katedra Notre – Dame – to ikona Paryża, której budowa trwała 200 lat. Katedra ta to najpiękniejszy przykład sztuki gotyckiej na całym świecie. W świątyni tej miały miejsce wszystkie najważniejsze wydarzenia w historii Francji. To właśnie tutaj na Cesarza Francuzów koronował się Napoleon Bonaparte, jak również tutaj odbywała się uroczystość pogrzebowa przywódcy Charlesa de Gaulle’a. Niestety obecnie jest zamknięta dla zwiedzających, a to z powodu pożaru, który miał miejsce w roku 2019. Trwa odbudowa budowli.
  6. Cmentarz Pere Lachaise – to miejsce spoczynku wielu zasłużonych osób. To tutaj znajdziemy grób wokalisty słynnego zespołu The Doors – Jimma Morrisona. Znajdziemy tu również grób Fryderyka Chopina – wielkiego polskiego kompozytora. Oprócz niego znajdują się tutaj groby innych Polaków między innymi generałów i działaczy niepodległościowych. Ułatwieniem dla zwiedzających jest to, że przy wejściu na cmentarz znajduje się tabliczka z nazwiskami sławnych osób wraz z numerkami alejek, na których znajdują się ich groby.
  7. Muzeum Filmu – dla miłośników sztuki filmowej to punkt obowiązkowy do zwiedzenia. W 1895 roku bracia Lumiere pokazali swój 1 film. Znajdziemy tu imponująca kolekcję filmów oraz przedmiotów związanych ze sztuką filmową. Są tu również oryginale stroje filmowe, zdjęcia czy scenariusze.

To niektóre miejsca warte zwiedzenia będąc w stolicy Francji, jest ich wiele więcej np.: Katakumby, Pałac Wersalski, Muzeum Orsay czy Moulin Rouge i dzielnica Montmartre.