Nie przegap tych miejsc zwiedzając Barcelonę!

Barcelona oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. Barcelona zwiedzanie tego pięknego miasta to nie zadanie na jeden dzień. Poniżej jednak jest kilka miejsc, których absolutnie nie można przegapić odwiedzając stolicę Katalonii. Zwiedzanie za granicą.

Sagrada Familia

Arcydzieło Gaudiego i doskonały przykład katalońskiego modernizmu, Sagrada Familia (Kościół Świętej Rodziny) to najpopularniejszy zabytek Barcelony. Ta duża bazylika zachwyca nie tylko swymi kapryśnymi kształtami, ale także tym, że wciąż jest w budowie.

Hospital de Sant Pau

Hospital de la Santa Creu y de Sant Pau (Szpital Świętego Krzyża i św. Pawła) to jeden z największych kompleksów katalońskiej architektury modernistycznej. Został zbudowany w latach 1902-1930 według projektu architekta Lluísa Domènec i Montaner, dzięki darowiźnie złożonej przez bankiera Pau Gil i Serra.

Kompleks szpitalny zajmuje kilka bloków w Ensanche i składa się z 27 budynków. Na projekt szpitala wpłynęły teorie higienistyczne i postęp techniczny epoki, co czyniło go jednym z najnowocześniejszych szpitali tamtych czasów. Jest podzielony na szereg izolowanych pawilonów, połączonych podziemnymi tunelami i otoczonych ogrodami i otwartymi przestrzeniami. Pozwoliło to na rozdzielenie pacjentów według specjalności, a także na przepuszczenie światła i świeżego powietrza. Istotną rolę odgrywa również ornamentyka budynków.

Park Güell

Park Güell oferuje idealne otoczenie do podziwiania modernistycznej architektury i przyjemnego spaceru po parku w tym samym czasie. Zaprojektowany przez Gaudiego pod patronatem przedsiębiorcy Eusebi Güell, początkowo miał być osiedlem mieszkaniowym dla burżuazji Barcelony.

U szczytu rozwoju urbanistycznego Barcelony i budowy w ramach planu Cerdà Güell chciał zapewnić miastu park mieszkalny w stylu brytyjskim (stąd jego angielska nazwa). Zdecydował się zbudować park na Montaña Pelada, wzgórzu z niezrównanymi widokami na morze i równinę. Przestrzeń została podzielona na 60 działek, zbudowano ścieżki, schody i chodniki. Ustalono surowe zasady konstrukcyjne: budynki nie powinny zajmować więcej niż jedną szóstą działki, nie mogą być bardzo wysokie i nie powinny blokować widoku i światła sąsiadów.