Nie przegap tych miejsc zwiedzając Barcelonę!

Barcelona oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. Barcelona zwiedzanie tego pięknego miasta to nie zadanie na jeden dzień. Poniżej jednak jest kilka miejsc, których absolutnie nie można przegapić odwiedzając stolicę Katalonii.

Sagrada Familia

Arcydzieło Gaudiego i doskonały przykład katalońskiego modernizmu, Sagrada Familia (Kościół Świętej Rodziny) to najpopularniejszy zabytek Barcelony. Ta duża bazylika zachwyca nie tylko swymi kapryśnymi kształtami, ale także tym, że wciąż jest w budowie.

Hospital de Sant Pau

Hospital de la Santa Creu y de Sant Pau (Szpital Świętego Krzyża i św. Pawła) to jeden z największych kompleksów katalońskiej architektury modernistycznej. Został zbudowany w latach 1902-1930 według projektu architekta Lluísa Domènec i Montaner, dzięki darowiźnie złożonej przez bankiera Pau Gil i Serra.

Kompleks szpitalny zajmuje kilka bloków w Ensanche i składa się z 27 budynków. Na projekt szpitala wpłynęły teorie higienistyczne i postęp techniczny epoki, co czyniło go jednym z najnowocześniejszych szpitali tamtych czasów. Jest podzielony na szereg izolowanych pawilonów, połączonych podziemnymi tunelami i otoczonych ogrodami i otwartymi przestrzeniami. Pozwoliło to na rozdzielenie pacjentów według specjalności, a także na przepuszczenie światła i świeżego powietrza. Istotną rolę odgrywa również ornamentyka budynków.

Park Güell

Park Güell oferuje idealne otoczenie do podziwiania modernistycznej architektury i przyjemnego spaceru po parku w tym samym czasie. Zaprojektowany przez Gaudiego pod patronatem przedsiębiorcy Eusebi Güell, początkowo miał być osiedlem mieszkaniowym dla burżuazji Barcelony.

U szczytu rozwoju urbanistycznego Barcelony i budowy w ramach planu Cerdà Güell chciał zapewnić miastu park mieszkalny w stylu brytyjskim (stąd jego angielska nazwa). Zdecydował się zbudować park na Montaña Pelada, wzgórzu z niezrównanymi widokami na morze i równinę. Przestrzeń została podzielona na 60 działek, zbudowano ścieżki, schody i chodniki. Ustalono surowe zasady konstrukcyjne: budynki nie powinny zajmować więcej niż jedną szóstą działki, nie mogą być bardzo wysokie i nie powinny blokować widoku i światła sąsiadów.