Matematyczna łamigłówka dla wszystkich

Dokładnie 15 lat temu świat oszalał na punkcie niepozornej łamigłówki matematycznej, jaką jest sudoku. Publikowane najczęściej w gazetach i czasopismach stało się bardzo atrakcyjną rozrywką nie tylko w czasie lektury prasy ale również podczas jazdy autobusem czy pociągiem albo w czasie czekania na wizytę na przykład u lekarza. Sudoku stało się modnym sposobem spędzania wolnego czasu. Obecnie najczęściej można rozwiązywać je w Internecie. Dostępne są aplikacje do rozwiązywania sudoku a w sklepach kupić można specjalne czasopisma, w których również znajdziemy tego typu zagadki.

Zasady łamigłówki – moda na sudoku

Zanim przystąpimy do rozwiązywania łamigłówek, musimy zapoznać się z zasadami, czyli wyjaśnić na czym polega sudoku.
Celem zagadki jest wypełnienie diagramu o wymiarach 9×9 pól w taki sposób aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym kwadracie 3×3 wystąpiły poszczególne cyfry od 1 do 9. Cyfry nie mogą się powtarzać czyli nie może dojść do sytuacji, w której w którymś wierszu czy kolumnie znajdą się na przykład dwie trójki. Zaletą tej łamigłówki jest to, że nie musimy niczego obliczać i mieć ścisłych umiejętności matematycznych. Wszystko, co potrzebne jest do rozwiązywania łamigłówki to papier, ołówek, gumka (w papierowej wersji; obecnie możemy rozwiązywać sudoku również w Internecie lub przez aplikacje mobilne) a także otwarty umysł i dobre chęci. Sudoku występują w różnych wariantach i poziomach trudności: zarówno łatwych jak i trudnych. Występują także różne rodzaje plansz: klasyczne i nieregularne. Ta popularna na całym świecie łamigłówka kojarzy się powszechnie z prasą drukowaną ponieważ to tam ukazała się po raz pierwszy i do dzisiaj publikowana jest w wielu gazetach i czasopismach. Istnieją również liczne wydawnictwa specjalne, w których znajdziemy tylko tego typu zagadki a także stowarzyszenia i fankluby miłośników sudoku. Rozgrywane są również mistrzostwa w rozwiązywaniu tej łamigłówki. Świat oszalał na punkcie sudoku!

Niezliczone warianty gry

Istnieje tak wiele wariantów diagramów sudoku, że niemożliwym jest spotkanie dwóch takich samych plansz. W efekcie sudoku można nazwać grą doskonałą ponieważ nigdy się nie skończy oferując niezliczoną ilość godzin i możliwości rozrywki oraz treningu dla szarych komórek. Idealnym przykładem są mobilne aplikacje, w których możemy wygenerować nieskończoną ilość diagramów do wypełnienia. Sudoku to pozytywne uzależnienie, które rozwinie nasz mózg i umiejętność logicznego myślenia. Ponadto istnieją różne warianty gry a także możliwości rozwiązywania plansz.