Jak znaleźć najtańszy kredyt na samochód?

Co robić, jeśli natrafimy gdzieś na okazję nie do przepuszczenia, szansę na promocyjny zakup, inwestycję czy podróż marzeń w obniżonej cenie, jednak nie będziemy akurat dysponować potrzebną kwotą? Nie warto odpuszczać, bo okazja może się już więcej nie powtórzyć. W takiej sytuacji ratunkiem bywa kredyt bankowy na dobrych warunkach. Oczywiście kredytów do wyboru na naszym rynku jest całkiem sporo, więc największym problemem może okazać się wybranie jednej z nich, najkorzystniejszej i najbezpieczniejszej.

Prosty kalkulator, który pomoże w podjęciu decyzji

Który kredyt spośród wielu dostępnych na rynku wybrać? Oto pytanie, które może niejednej osobie spędzać sen z powiek. W Internecie jakiś czas temu pojawiło się drobne ułatwienie w tej sytuacji, jakim są kalkulatory kredytowe. Są to aplikacje lub programy dostępne bezpośrednio z przeglądarki internetowej, które pozwalają przetestować różne konfiguracje i ustalenia warunków kredytu, dzięki czemu można znaleźć najkorzystniejszą z opcji. Narzędzia te dostępne są bezpłatnie, zazwyczaj udostępniają je różne serwisy gospodarcze czy portale traktujące o ekonomii. Często również banki mają je na swoich stronach.

Co obliczy taki kalkulator?

Kalkulator kredytowy podpowie nam, czy pożyczka, która nas interesuje, ma atrakcyjne warunki – wskaże, jaka jest przewidywana kwota raty, jaka będzie składka ubezpieczenia, pokaże także planowany harmonogram spłacania pożyczki. W taki sposób, nie ruszając się z domu, możemy zobaczyć, jakie warunki przedstawiają poszczególne banki. Przeglądając opcje ukryte w takich kalkulatorach, można zobaczyć również, jakie są wymagania przedstawiane przez niektóre banki i od czego zależy wysokość i warunki otrzymanej pożyczki. Znaczenie będzie miał między innymi całkowity dochód i zobowiązania, jakie posiadamy, czyli m.in. inne spłacane kredyty i stałe opłaty, np. za czynsz czy pozostałe rachunki.

Praktyczne narzędzie finansowe

Używając niezależnego kalkulatora kredytów, który porównuje dane z różnych instytucji finansowych, można uzyskać realny obraz własnej zdolności kredytowej. Baza danych, jaką posiadają takie urządzenia obejmuje praktycznie wszystkie dostępne na rynku produkty finansowe. Nie trzeba czekać długo na wygenerowanie porównania – otrzymujemy je zaledwie po kilku sekundach. Dzięki temu od ręki dostajemy profesjonalny ranking najaktualniejszych rynkowych ofert, uszeregowanych według różnych kryteriów. Parametrem, po którym najłatwiej porównuje się oferty jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Strony, na których można znaleźć kalkulator RRSO zwykle nie są powiązane z żadną z instytucji finansowych, dlatego też można oczekiwać, że ich obliczenia będą wiarygodne i obiektywne. Często ze strony kalkulatora można przenieść się prosto do wniosku o kredyt na stronie danego banku i załatwić tę sprawę szybko, przechodząc od pragnień do ich realizacji, bez straty czasu na zbędne formalności.

Oczywiście w tym pośpiechu nie zapominajmy mimo wszystko o dokładnym przeczytaniu umowy kredytowej – powinien to być nasz zwyczaj przy każdym rodzaju podpisywanej umowy.