Totolotek – historia i prawdopodobieństwo wygranych

Wielu Polaków od wielu lat stale lub bardziej nieregularnie gra w popularne gry liczbowe LOTTO. Nic w tym dziwnego, bo mają proste, przejrzyste zasady, można wygrać duże sumy lub przynajmniej jakiekolwiek pieniądze, by kupon się zwrócił, a ponadto punkty Lotto znajdują się teraz wszędzie. I to dosłownie, bo możemy zagrać w lotka online.
Jedno jednak się nie zmienia – dalej najpopularniejszą grą liczbową jest duży lotek, a właściwie już Lotto.

Historia flagowej gry

Gra powstała jako Toto-Lotek w 1957 . Główną zasadą, jaka przetrwała zresztą do dziś, jest to, że spośród 49 cyfr musimy wybrać 6. Ten kto trafia szóstkę wygrywa największe pieniądze. Oprócz tego wygranymi były także piątki, czwórki i trójki.
Jednak tym, co wyróżniało pierwszą wersję popularnego Lotka były przypisane do wszystkich numerów nazwy dyscyplin sportowych. Tak więc przykładowo 1 to były bobsleje, 6 to boks, 15 koszykówka, 22 piłka nożna, 23 piłka ręczna, 31 skoki narciarskie, 38 siatkówka, 42 szachy, 49 żużel.
We wrześniu 1975 roku nazwa została zmieniona na Dużego Lotka , aby w 2009 roku po raz ostatni zmienić ją na Lotto . Jednakże wśród graczy dalej funkcjonują stare nazwy i to nie tylko wśród tych starszych.

Stawki do wygrania

Kwota do wygrania jest trudna do przewidzenia. Za trójkę mamy zawsze gwarantowane 24 złoty. Reszta wygranych jest mocno zależna od tego ile osób trafi w dane liczby. Jeśli dużo osób trafi czwórki, piątki i szóstki to nagrody będą musiały zostać podzielone z danej puli na te osoby. Oczywiście przy zachowaniu pewnych proporcji – dużo więcej wygra osoba która trafiła szóstkę, niż ta która skreśliła poprawnie cztery cyfry.

Szansa na wygranie

Trafienie w dawnego Dużego Lotka jest bardzo szczęśliwym momentem, choćbyśmy nie wygrali głównej nagrody. Już dobre skreślenie trzech cyfr bywa dla niektórych osiągnięciem.
Dzięki matematyce można obliczyć szansę na wygranie konkretnej liczby numerów.
Największa szansa jest oczywiście na trójkę, bo w przybliżeniu to 1 do 57. Brzmi dobrze, ale w procentach to już około 2% szans na wygraną. Zawsze to jednak więcej niż na trafienie czwórki. Prawdopodobieństwo tego zdarzenia wynosi 1 do 1032 czyli około 0,1%. Trafienie piątki jest naprawdę dużym osiągnięciem. Wylosowanie właśnie tych numerów jest tak 1 do 54201, czyli prościej 0.002%.
Jaka jest więc szansa na skreślenie poprawnie sześciu cyfr? 1 do 13983816. Jest to prawie graniczące z cudem, ale jak udowadniają kolejne losowania, w których pojawiają się osoby trafiające ją, nie niemożliwe.