Tamiza – ciekawostki, atrakcje i informacje praktyczne

Tamiza jest jedną z największych rzeką Wielkiej Brytanii. Przepływa przez brytyjską stolicę – Londyn – i stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Piękna, malownicza rzeka ciągnie się na długość 346 kilometrów i jest jedną z najważniejszych dróg wodnych w całym kraju.

5 ciekawostek o Tamizie – ciekawe informacje

  1. Tamiza, choć jest najbardziej znaną rzeką Wielkiej Brytanii, nie jest najdłuższą rzeką w kraju. Pod względem długości (choć zaledwie o 8 kilometrów) wyprzedza ją rzeka Severn, która przepływa przez Walię.
  2. Źródła Tamizy znajdują się w południowo-środkowej Anglii na obszarze Wzgórz Cotswolds. Rzeka uchodzi do Morza Północnego w okolicy miejscowości Southend na południowo-wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
  3. Najważniejszym ośrodkiem edukacyjnym, gospodarczym i kulturowym na trasie Tamizy jest brytyjska stolica – Londyn. Jednak rzeka ta przepływa przez kilka innych dużych miast m.in. Oksford i Windsor.
  4. Ciekawostką jest, że aż do lat 60-tych Tamiza była tak zanieczyszczoną rzeką, że niemal w całości pozbawiona była życia. Dopiero kompleksowy plan restrukturyzacji biosfery i oczyszczania wody pozwoliły na wpuszczenie 100 różnych gatunków ryb do wód rzeki.
  5. Nazwa rzeki pochodzi prawdopodobnie z języka celtyckiego i oznacza “ciemność”. Wody Tamizy w rzeczywistości są ciemne i dosyć mętne, ze względu na duże ilości przybrzeżnych osadów.

Tamiza – największe atrakcje

Tamiza wykorzystywana jest zarówno gospodarczo, jak i turystycznie. W wielu miejscach znajdują się domki letniskowe i pola kempingowe, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę. Dużą atrakcją jest również wycieczka statkiem po Tamizie – w Londynie kursują krótkie i nieco dłuższe rejsy, a także specjalne statki, na których można spędzić wieczór przy romantycznej kolacji z muzyką na żywo. Wycieczka statkiem po Tamizie to również wspaniała atrakcja dla najmłodszych, którzy mogą stąd podziwiać ciekawą panoramę zabytkowych dzielnic Londynu.

W wielu miejscach znajdują się również specjalne stanowiska do połowu ryb, umiejscowione są one jednak poza terenami największych miast. Wędkarze mają szansę z Tamizy wyłowić m.in. szczupaki i leszcze.

W Londynie Tamiza stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Wzdłuż pięknych deptaków umiejscowione są obiekty gastronomiczne – bary, kluby, restauracje i sklepy. Znajdują się tu również specjalne miejsca do odpoczynku z leżakami i parasolami umiejscowionymi na sztucznie usypanych plażach, które przyciągają turystów i mieszkańców miasta w słoneczne dni.