Najwspanialsze zabytki Ukrainy

Ukraina nie jest wśród Polaków najpopularniejszym z kierunków podróży. O ile na weekend we Lwowie lub wypad w ukraińskie Bieszczady, trochę turystów się decyduje, o tyle jeśli mowa o konkretnych zabytkach, mało kto już się orientuje w temacie. A szkoda, bo naprawdę warto wiedzieć jakie Ukraina zabytki skrywa w swoich granicach – te kilka wymienionych poniżej to prawdziwe perełki.

Zabytki sakralne w Kijowie

Kijów może poszczycić się dwoma naprawdę oszałamiającymi zabytkami sakralnym i trudno nadać któremuś z nich pierwszeństwo. Mowa o Ławrze Peczerskiej i Soborze Mądrości Bożej. Ławra to prawo sławny klasztor, którego historia sięga XIw. Obiekt wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Złote kopuły na wieżach, dumnie królują nad wodami Dniepru – to przykład baroku kozackiego. Dokładne zwiedzanie, wraz z podziemiami i jaskiniami (od pieczar pochodzi nazwa monastyru), potrafi zająć klika godzin. Sobór Mądrości Bożej, to również zabytek znajdujący się na liście UNESCO. Ta dawna cerkiew, aktualnie stanowi muzeum. Pierwsze wzmianki o świątyni w tej lokalizacji pochodzą z lat 945-947, czyli czasów św. Olgi – wielkiej księżnej kijowskiej. Słowo „mądrość” w nazwie kompleksu, to inaczej „sofia” i nawiązanie do Hagii Sophii – świątyni Konstantynopola (obecnego Stambułu).

Potężne twierdze i fortece ukraińskie

Dzieje terenów obecnej Ukrainy, nie należały do spokojnych. Ziemie zmieniały właścicieli, toczyły się bitwy i wojny. Pozostałością po burzliwej historii jest twierdza w Kamieńcu Podolskim. Budowle obronne, prawdopodobnie powstały tu już w pierwszych wiekach naszej ery. Obecnie, fortyfikacje wraz z przyległościami stanowią Rezerwat Historyczno-Architektoniczny „Kamieniec”. Inny, warty poznania zabytek obronny na ukraińskiej ziemi, to zamek w Chocimiu. Forteca, powstająca od 1325r., była wielokrotnie rozbudowywana, a świetnie zachowane po dziś dzień mury, dumnie wznoszą się na skalistym brzegu Dniestru. Będąc na miejscu, warto zwiedzić muzeum, przespacerować się po dziedzińcu, ale też zejść w dół nad brzeg rzeki, by zobaczyć tę wspaniałą budowlę z nieco innej perspektywy.