Dla dobrego oddychania wybierz fajkę do pływania

Każda, nawet najprostsza forma nurkowania, jaką jest snorkeling, wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. Jedną z części, w które musi zaopatrzyć się każdy początkujący nurek, jest rurka do nurkowania. Sprawdź jakie cechy powinna posiadać odpowiednia fajka.

Pierwsze nurkowanie, czyli snorkeling

Ta forma aktywności, świetnie sprawdzi się jako wstęp do przygody z nurkowaniem. Nie wymaga ona dużych umiejętności pływackich, gdyż polega na dryfowaniu lub płytkim pływaniu tuż pod lustrem wody. Pozwala jednak, zależnie od wybranego miejsca, na obserwację roślin, organizmów żywych, czy raf koralowych. Polecana jest osobom, które boją się nurkować na dużych głębokościach lub tym, którzy chcą sprawdzić, czy nurkowanie będzie przygodą dla nich.

Podstawowe elementy rurki

Rurka, którą znajdziemy w sklepie będzie miała długość około 30-35 cm i średnicę około 2 cm. Jeden jej koniec jest zakończony ustnikiem, a drugi zazwyczaj jest otwarty. Ze względu na kształt, możemy rozróżnić 3 typy fajek: o kształcie litery U, o kształcie litery L oraz anatomiczną (dostosowana jest do budowy głowy). Dzięki ustnikowi, możliwe jest utrzymanie rurki w ustach. W niektórych modelach istnieje opcja wymiany ustnika bez potrzeby zakupu całej nowej fajki. Zastosowana w fajce zapinka, służy do przypięcia jej do maski. Rurka do nurkowania posiada ponadto zawory. Zawór zwrotny umożliwia usuwanie wody z wnętrza rurki, natomiast zawór labiryntowy jest stosowany w tych urządzeniach dopiero od niedawna i zapobiega wlewaniu się wody do środka.

Rady dla kupujących

Planując zakup fajki do nurkowania, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, im dłuższą rurkę kupimy, tym trudniej będzie się nam w niej oddychało, gdyż wolniej będzie zachodziła wymiana powietrza. Patrząc na kształt, najlepszym wyborem pozostaje rurka anatomiczna, którą dostosujemy do rozmiaru głowy. Koniecznie trzeba także pochylić się nad ustnikiem, który musimy dostosować indywidualnie do wielkości ust.

Odpowiednio wybrana rurka do nurkowania zapewni Ci bezpieczne przebywanie pod wodą. Snorkeling, a później nurkowanie, może się okazać sportem właśnie dla Ciebie, dlatego nie rezygnuj z marzeń, tylko je realizuj!