Co zobaczyć w Amsterdamie: Najciekawsze atrakcje w stolicy Holandii

Amsterdam – stolica Holandii i jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Miasto słynie z wielu ciekawych atrakcji, czego dowodem są rocznie miliony turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego świata. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Amsterdamie, które nie powinny umknąć uwadze żadnego turysty.

  1. Kanal Amsterdamu

Najbardziej charakterystycznym elementem Amsterdamu są jego kanały, których jest tu aż 165. Kanaly Amsterdamu wpisane zostały na listę UNESCO, a ich zwiedzanie to niezapomniane wrażenia. Najważniejsze kanały to Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht, które tworzą tzw. Pierścień Kanałów (Grachtengordel). Można je zwiedzać zarówno pieszo, jak i rejsami statkami turystycznymi.

  1. Muzea

Amsterdam słynie ze swoich muzeów, w których można poznać kulturę i sztukę nie tylko Holandii, ale i całego świata. Do najważniejszych należą:

  • Muzeum van Gogha – poświęcone życiu i pracy słynnego malarza Vincenta van Gogha
  • Rijksmuseum – muzeum sztuki i historii Holandii, w którym znajdują się dzieła słynnych artystów jak Rembrandt, Vermeer czy Frans Hals
  • Muzem Anne Frank – muzeum poświęcone Anne Frank, autorce słynnego dziennika z czasów wojny
  1. Red Light District

Dzielnica Czerwonych Latarni to kontrowersyjna, ale jednocześnie popularna atrakcja Amsterdamu. Tutaj można zobaczyć prostytutki wystawiające swoje ciała do oglądania za oknami i przejść się po uliczkach z luksusowymi sex-shopami i klubami nocnymi. Warto jednak pamiętać, że to nielegalne zajęcie i że osoby tam pracujące nie chcą się zwykle pojawiać na zdjęciach turystów.

  1. Sklepiki i targi

Amsterdam słynie z licznych sklepików, w których można kupić przeróżne gadżety związane z kulturą i historią miasta. Najczęściej kupowanymi pamiątkami są zielnikowe papierosy, malowane filmy, drewniane buciki, tulipany i storczyki w doniczkach oraz liczne kosmetyki z konopi indyjskich. W Amsterdamie można też zwiedzić liczne targi, na których kupimy świetne produkty, jak np. queasyer, sery, ciasta, herbaty i kawy, miodu, groszkowej pasty i innych.

  1. Okoliczne miasta

Amsterdam może być także wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miast takich jak Delft, w którym produkowane są piękne ceramiki, leżący w pasie nadmorskim Den Haag czy Rotterdam – miasto, które były przez wieki najsłynniejszym portem Holandii. Warto odwiedzić też popularne parki rozrywki takie jak Efteling (jeden z największych parków rozrywki w Europie) lub letni park wodny De Hartslag.