Podróże służbowe – spraw by obowiązek był przyjemnością

Obecnie wyjazdy kojarzą nam się nie tylko z urlopem i wakacjami. Coraz więcej zawodów i stanowisk wiąże się z wyjazdami służbowo. Jedni robią to z większą chęcią inni jakby z przymusu. Nie da się jednak ukryć że stanowi to swego rodzaju zachętę jeśli chodzi o sposób korzystania z dnia pracującego.
Ważne aby wyjazd nie dokładał nam za dużo stresu, którego dawkę i tak dostajemy siedząc w biurze czy pracując w zwykłych okolicznościach. Warto maksymalnie wykorzystać czas podczas Twojej nieobecności, zmniejszyć ryzyko problemów z rozkładami lotów, a także cieszyć się z tego czasu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które należy rozważyć przed rozpoczęciem organizacji wyjazdu służbowego.

Loty i zakwaterowanie

Przed potwierdzeniem rezerwacji sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty, wizy i szczepionki niezbędne do wjazdu do miejsca docelowego. Większość linii lotniczych oferuje promocje dla osób często podróżujących, więc pamiętaj, aby zabrać ze sobą kartę punktową; w przyszłości możesz skorzystać z bezpłatnych biletów lub podnieść swoje miejsce do wyższej klasy. Upewnij się, że zawsze masz możliwość zmiany dat i harmonogramów lotów, jeśli to konieczne.
Klucz do wyboru lokalizacji zależy od długości wyjazdu. Jeśli będziesz przebywać gdzie tylko kilka godzin, najlepszą opcją jest wybranie noclegu pomiędzy miejscem prowadzenia działalności a lotniskiem. Niektóre hotele oferują nawet stawki krótkoterminowe za kilka godzin odpoczynku w ciągu dnia. Jeśli wiesz, że będziesz miał trochę wolnego czasu, hotel w centrum zaoferuje więcej atrakcji turystycznych lub gastronomicznych. Jeśli hotel ma być bazą operacyjną do spotkań i pracy, upewnij się, że posiada specjalne udogodnienia, takie jak sale konferencyjne, mini bar, całodobowy serwis kawowy i barowy oraz sejf do przechowywania kosztowności

Bagaż i transport

Potwierdzając rezerwację, sprawdź ograniczenia dotyczące wagi bagażu, ponieważ mogą się one różnić w zależności od miejsca docelowego lub firmy. Wybierając bagaż, weź pod uwagę rozmiar i materiał. Jeśli będziesz nosić delikatne przedmioty, najlepsza będzie solidna walizka, ale jeśli będziesz nosić tylko ubrania, wtedy lekka walizka wykonana z miękkiego materiału będzie bardziej odpowiednia i łatwiejsza do przenoszenia.
Bagaż podręczny: Należy również sprawdzić ograniczenia dotyczące wagi i rozmiaru, niezależnie od tego, czy jest to plecak, torebka czy teczka. Przede wszystkim powinieneś podać swój program, numer telefonu, dane kontaktowe, adres hotelu, numery taksówek, paszport i wszystkie niezbędne informacje, aby uniknąć niepowodzeń. Zaleca się również mieć przy sobie gotówkę w lokalnej walucie, jeśli podróż odbywa się za granicą. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo na lotnisku; unikaj kosmetyków, płynów i metalowych przedmiotów.
Wynajęcie transportu przed przybyciem do miejsca docelowego jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ pomoże Ci zaoszczędzić czas, zyskać wygodę, a w niektórych miejscach jest jeszcze bezpieczniejsze. Istnieje kilka taksówek, autobusów wahadłowych lub limuzyn, które w wielu miastach mogą być nawet tańsze niż zwykłe taksówki. Wynajem samochodu jest również dobrym rozwiązaniem w niektórych miejscach.

Wyjazd będzie dużo przyjemniejszy jeśli odpowiednio wcześnie zadbasz o kwestie organizaycyjne a w czasie podróży poddasz sie chwili i będziesz nie tylko pracował w terenie ale oddasz się też przyjemnościom korzystania z nowych okolic i atrakcji (przynajmniej w wolnym czasie).